Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
27 postów 26 komentarzy

Z pozycji reakcjonisty

Safo - Komentarze do wydarzeń w Polsce i na świecie. Satyra polityczna.

Nasze Katedry

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Naszym następcom zostawimy nasze współczesne katedry. Stacje benzynowe i hipermarkety. Zwykłe szare beznadziejne kartony.

Henryk Heine stanął pewnego razu przed monumentalną budowlą katedry w Antwerpii, widok arcydzieła gotyckiej sztuki skłonił go do wyrażenia niezwykle głębokiej myśli: „Jene Zeiten hatten Dogmen, wir haben nur Meinungen: mit Meinungen… aber baut man keine Dome – tamte czasy miały dogmaty, my mamy tylko mniemania, a nimi nie można budować katedr”.

Katedra w Ratyzbonie

 
W życiu widziałem wiele katedr ale największe wrażenie wywarła na mnie ta w Regensburgu na południu Niemiec - czyli po naszemu w Ratyzbonie. Może dla tego, że zmęczony po całodziennej podróży, wychodząc z bocznej uliczki na ratyzbońskiej starówce, nie spodziewałem się ujrzeć takiego strzelistego kolosa. Ta gotycka budowla ma 105 m wysokości i jest zaiste imponująca. Człowiek od razu zdaje sobie sprawę ze swojej małości i nicości.
Chociaż, jak napisał w powieści "Zahir" Paulo Coelho, my także bez wątpienia jesteśmy katedrą. Co z tego, kiedy jej wnętrze staje się coraz pustsze i pustsze.

Katedra w Strasburgu

Naszym następcom zostawimy nasze współczesne katedry. Stacje benzynowe i hipermarkety. Zwykłe szare beznadziejne kartony. W genach też będą mieli zakodowaną pustą katedrę naszych dusz.

PS

W historii sztuki i kultury utarło się, by ogólnie nazywać katedrami wielkie kościoły romańskie i gotyckie, niekoniecznie stanowiące katedry we właściwym sensie, tj. jako główny kościół biskupa diecezjalnego lub arcybiskupa.

Fot. Elisabeth Fazel.

KOMENTARZE

 • Długo Cię nie było :)
  5*
 • Dobry temat
  i jeśli tylko nie jest wyrazem wielkopostnych nastrojów autora a np zainteresowaniami architekturą i filozofią,to wart jest rozwinięcia.
  Jakże trafna konstatacja tycząca katedr ledwie dotyka problemu istnienia którego nie każdy się domyśla.
  Istnieje kilka powszechnie znanych nazwisk kojarzonych ze złowieszczymi ideami ale mało kto słyszał nazwisko Le Corbusier.
  Le Corbusier to "architektoniczny" Trocki i Hitler razem wzięci.Le Corbusier to NWO wcielone w architekturę.
  Facet był ideologiem modernizmu w architekturze.Jego ideą było wyburzenie całej europejskiej architektury i zastąpienie jej projektami własnego pomysłu.W latach 20 i 30-tych XX w wojażował po świecie i próbował przekonywać rządzących do swoich chorych idei.
  Szczęśliwie dla europejskiego dziedzictwa nie wszystkie jego złowieszcze pomysły zostały zrealizowane już wtedy.Są realizowane aktualnie,bo właśnie teraz barbarzyńca Le Corbusier święci największe tryumfy.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Le_Corbusier
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_Ate%C5%84ska_(1933)

  PS
  temat jest naprawdę ciekawy a rozwinięty może ukazać całkiem nieoczekiwane aspekty naszej historii i teraźniejszości.Szczerze namawiam autora do jego (tematu) kontynuacji.
 • @Autor
  Wielkie mi co, katedry, czy inne budowle.
  Megalomania, która w każdej chwili może runąć jak te katedry. I pamięć o nich.

  Przejeżdżając przez Kirgizję, czy zachodnią część Sinkiangu jest się nieco zbulwersowanym: to tereny będące kolebkami cywilizacji - znacznie starszych niż nasze.
  I żadnych śladów materialnych.
  W Kaszgarze następuje "odnowa" wszystkich budowli 3 razy na każde stulecie. Wszystko się rozpada i trzeba odbudowywać. A cywilizacja istnieje.

  Więc może z większym respektem do rzeczywistych osiągnięć cywilizacyjnych, bo w Europie nie ma ich zbyt wiele.
 • Argumentum ad hitlerum
  Cyt:// Trocki i Hitler razem wzięci.//


  Hitler:
  //Dowodem uposażenia prawdziwego artysty jest zawsze fakt, że jego dzieło wyraża ogólną wolę danego okresu. Być może jest to najbardziej widoczne w architekturze…. Religijny mistyczny świat chrześcijańskiego średniowiecza, zwracając się w głąb siebie, znalazł formy ekspresji, które były możliwe tylko dla tego świata - gdyż tylko temu światu mógł służyć. Gotycki stadion jest równie nie do pomyślenia jak romański dworzec kolejowy lub bizantyjska hala targowa. Sposób w jaki artysta średniowiecza znalazł, w początkach współczesnego świata, artystyczne rozwiązania dla budynków, których wykonanie mu zlecono, jest w najwyższym stopniu uderzający i godny podziwu.

  W ten sposób jednak nie ma dowodów na to, że koncepcja życia posiadana przez społeczeństwo jego czasów była sama w sobie absolutnie słuszna lub całkowicie błędna, jest to dowód na to, że dzieła sztuki słusznie odzwierciedlają wewnętrzny umysł minionego wieku. Jest zatem całkiem zrozumiałe, że o ile podjęto próbę kontynuowania takiego życia w minionym wieku to ci, którzy poszukują rozwiązań problemów artystycznych, mogą nadal szukać i znaleźć tam owocne sugestie.

  Tak więc można sobie łatwo wyobrazić, że na przykład w sferze religii ludzie zawsze będą wracali do formalnego języka tego okresu, w którym chrześcijaństwo w oczach świata wydawało się zaspokajać wszelkie potrzeby. Z drugiej strony, w chwili obecnej wyrażenie nowego spojrzenia na świat, które jest zdeterminowane koncepcją rasy, powróci do epok, które w przeszłości posiadały już podobną wolność ducha, woli i umysłu.

  Narodowy socjalizm nie jest ruchem kultu. „ Völkisch” jest to wyłącznie doktryna polityczna oparta na zasadach rasowych nie mistycznych. Jej celem jest tylko troska i przywództwo ludu określonego przez wspólny związek krwi. Dlatego nie mamy pomieszczeń czy otwartych przestrzeni do kultu, ale miejsca na zgromadzenia i parady.

  Nie mamy żadnych religijnych "zaciszy", ale areny sportu i boiska, a cechą charakterystyczną naszych miejsc zgromadzeń nie jest mistyczny mrok katedry, ale jasność i światło hali, które łączy piękno ze zdrowiem. W tych salach nie są celebrowane żadne akty kultu, są one poświęcone wyłącznie zgromadzeniom ludzi, których poznaliśmy w trakcie naszej długiej walki; do takich spotkań przyzwyczailiśmy się i chcemy je utrzymać.//
 • @Arjanek 08:44:58
  https://vimeo.com/247209688
 • @
  ładne te katedry. Trzeba dać namiary Pietrowu i Boszyrowu.
 • @fretka 09:28:20
  Takie ruskie typy gustują w takiej architekturze.

  https://www.youtube.com/watch?v=j_QCeB_ltRA
 • @ Autor
  "Naszym następcom zostawimy nasze współczesne katedry. Stacje benzynowe i hipermarkety. Zwykłe szare beznadziejne kartony."

  Safo, Ty uprawiasz straszny antysemityzm ;-)
  Przecież najważniejszy zabytek jaki zostawimy potomnym i to na Polskiej Ziemi będzie muzeum Polin.
  Tam będzie się można wszystkiego dowiedzieć ;-)

  5*

  Pozdro!
 • @ Autor, All
  A tak oprócz powyższego to zostaną jeszcze stadiony, lotniska, autostrady, ekrany akustyczne, siedziby ZUS (musiałem...), elektrownie, fabryki (mimo wszystko), szkoły, szpitale. Niektóre z tych budowli wcale nie są takie brzydkie - no może troszeczkę ;-)
 • @ikulalibal 06:06:03
  Dzięki za info.
  W muzeum Polin już byłeś? ;-)

  Pozdro!
 • @Jasiek 10:46:09
  Osobiście uważam, że największymi współczesnymi dziełami sztuki inżynierskiej są wielkie mosty i dachy nad stadionami. Kto choć trochę czuje materiał i występujące w nim naprężenia, to zdaje sobie sprawę z tych osiągnięć technicznych.
 • @zadziwiony 10:56:07
  Faktycznie - o mostach zapomniałem. Są niesamowite.
  I jeszcze te gigantyczne zapory wodne :-)

  Ukłony
 • @Arjanek 09:59:34
  http://i.imgur.com/YvYrgz3.gif
 • @Jasiek 11:00:48
  //Faktycznie - o mostach zapomniałem. Są niesamowite.
  I jeszcze te gigantyczne zapory wodne :-)//

  Jasiu, no a autostrady..., no co z autostradami..., nie bądź taki niefrasobliwy.

  https://www.youtube.com/watch?v=zDD7enjTbqQ
 • @fretka 11:13:53
  Brawo! :-DDD

  @---->>>>>>>>>--------------------------
 • @Arjanek 11:14:01
  "Jasiu, no a autostrady..., no co z autostradami..."

  Arjasiu, no przecież napisałem - nawet o ekranach akustycznych pamiętałem - przeoczyłeś? ;-DDD

  Pozdro!
 • @Arjanek 08:44:58
  Z tym się zgadzam:
  „W ten sposób jednak nie ma dowodów na to, że koncepcja życia posiadana przez społeczeństwo jego czasów była sama w sobie absolutnie słuszna lub całkowicie błędna, jest to dowód na to, że dzieła sztuki słusznie odzwierciedlają wewnętrzny umysł minionego wieku.”

  Wątpię, abym chciała, pomimo tych imponujących kader, urodzić jakimś szaraczkiem w średniowieczu.

  Autor stwierdził:
  „Ta gotycka budowla ma 105 m wysokości i jest zaiste imponująca. Człowiek od razu zdaje sobie sprawę ze swojej małości i nicości.”

  I o to właśnie chodziło, aby maluczcy, którzy weszli do takiej świątyni, poczuli się jeszcze mniejsi w majestacie bożka Jahwe i jego przedstawicieli na ziemi, którym winni byli niewolnicze posłuszeństwo i poddaństwo, z oddaniem duszy łącznie.
 • @Lotna 18:57:21
  //Wątpię, abym chciała, pomimo tych imponujących kader, urodzić jakimś szaraczkiem w średniowieczu. //

  Typowo dekadenckie przesądy.Ludzie w średniowieczu wogóle nie mieli świadomości że żyją w średniowieczu a jak wszyscy i zawsze,myśleli że żyją w super nowoczesnej i zajebistej epoce.
  Gilbert Chesterton wygłosił kiedyś bardzo fajny aforyzm tyczący średniowiecza.Niestety nie pamiętam go co do litery a tylko jego sens.Otóż stwierdził że patrząc na średniowiecze to już po samej wysokości zapór jakie budowano aby powstrzymać wzbierającą fale bujnych manifestacji życia można już stwierdzić jak bardzo człowiek średniowieczny przepojony był chęcią i radością życia.
  Pani sobie obejrzy rodzajowe scenki życia miejsko-wiejskiego autorstwa Bruegla .Starzy,dorośli,młodzież i dzieci bawią się na dziesiątki sposobów.
  A dziś czy stary czy młody spędza życie wpatrzony każdy w swój srajfon a pani twierdzi że to postęp,awans i humanizm.

  PS
  jak twierdzą znawcy tematu coraz młodsi mężczyźni sięgają po viagrę.20-latek z recepta na ów specyfik nie jest już rzadkością.
  Człowiek średniowieczny nie potrzebował żadnych dodatkowych bodźców.Jego naturalny popęd był na tyle znaczący że w ryzach jakiego takiego seksualnego umiaru utrzymywały go jeno opowieści o kotłach smoły przygotowanych dla łamiących 6 przykazanie.
 • @ikulalibal 20:07:06
  „A dziś czy stary czy młody spędza życie wpatrzony każdy w swój srajfon a pani twierdzi że to postęp,awans i humanizm.”

  Niczego takiego nie twierdzę, to jest nadinterpretacja. Nie tęsknię za średniowieczem, jego katedrami i wszystkim, co się z nimi wiąże.

  Proszę czytać ze zrozumieniem:
  „nie ma dowodów na to, że koncepcja życia posiadana przez społeczeństwo jego czasów była sama w sobie absolutnie słuszna lub całkowicie błędna”.
 • Katedra Notre-Dame w Paryżu płonie!
  Bez względu na to, że nie tęsknię za średniowieczem, jestem wstrząśnięta. Ponoć renowacje miały spowodować pożar. Ja w to nie wierzę.
  https://www.cbc.ca/news/world/notre-dame-cathedral-paris-fire-1.5098604
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 01:42:20
  :-)
 • @ikulalibal 06:06:03
  Dziękuję. Pisałem ten tekst w nocy. Teraz patrzę na znikającą katedrę Notre Dame. Sięgając wstecz - francuscy rewolucyjni zarządcy chcieli Notre Dame wysadzić. Architekt, któremu zlecono to zadanie wydał jednak opinię, że wysadzenie takiej olbrzymiej budowli spowoduje w konsekwencji zawalenie sąsiednich domów. Potem chciano z Naszej Pani zrobić świątynie ateizmu ale rewolucjoniści zaczęli się wyrzynać pomiędzy sobą więc o temacie zapomniano. Piszę to z pamięci. W katedrze Notre Dame bywałem często. Teraz zostaną mi już tylko wspomnienia bo i zdjęcia gdzieś przepadły.
 • @Safo 21:41:15
  „Pisałem ten tekst w nocy”
  Przeczucie jakieś?

  Najwidoczniej nawet tak imponujące budowle jak katedry nie ostaną się psychopatom rządzącym światem chcącym oficjalnie zaprowadzić „nowy porządek światowy”. Żydokomuna zawsze była dobra w niszczeniu wszystkiego, również starych i zabytkowych budowli; teraz przechodzi samą siebie. Oni chcą, żeby nic nie zostało z naszej cywilizacji.
 • @Lotna 22:01:25
  W Niedzielę Palmową Pan Jezus wjechał do Jerozolimy, a Wielki Poniedziałek...

  Cytat z Wiki:

  "Według Ewangelii Marka Jezus w tym dniu wszedł do świątyni i zaczął wypędzać sprzedających w niej kupców, sprowadzając na siebie gniew kapłanów. Wyrzucając kupców ze świątyni jerozolimskiej Jezus dokonał oczyszczenia tego miejsca, napominając "napisane jest – mój dom będzie domem modlitwy, a wy uczyniliście z niego jaskinię zbójców" (Mk 11, 15-18)."

  Ukłony
 • @Jasiek 06:18:34
  No cóż, cytat z Ewangelii wg św. Marka w kontekście tego co się wydarzyło wydaje się bardzo na czasie. Za moich paryskich czasów cała prawa strona katedry ND była zajęta przez sklepy z pamiątkami, dewocjonaliami, etc. Do tego Japończycy pstrykający aparatami prosto w oczy w czasie modlitwy. Trudno było tam się skupić. Całość przypominała raczej jazgotliwe muzeum niż świątynię. Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

ULUBIENI AUTORZY

 • posty: 788 komentarze: 26016
 • I.C
  posty: 126 komentarze: 199